Лазні та сауни. Історичні відомості про сауну.
 
Важко сказати, коли вперше людина стала застосовувати банні процедури. Якщо прообразом банної парильні вважати розігріті камені, на які падає вода, утворюючи пар, то поява лазні можна віднести до кам'яного віку. Первісні мисливці могли розташуватися на відпочинок і грітися паром біля гарячого підземного джерела.
 
За однією з легенд, баня з'явилася кілька тисяч років тому, після винаходу закритого вогнища-кам'янки, коли краплі дощової води падали на розжарені камені вогнища в житло первісної людини. Пар огортав людей приємним теплом, і вони самі стали поливати розжарене каміння водою.
 
Схожі лазні були у племен скіфів, які жили на території України та Росії, що описано давньогрецьким істориком Геродотом (близько 488-425 рр. До н. Е.). Скіфи зв'язували верхніми кінцями похилі жердини і обтягували їх повстю. Посередині юрти встановлювали котел з водою, в який під час ритуального танцю кидали розжарене каміння і зерна конопель, що додавали пару аромат. У цих цілющих парах наші предки парилися і шмагати віниками, а потім обливалися і милися гарячою водою з котла. Така конструкція лазні - єдино можлива в умовах кочового життя в безлісних степах (рис. 1).
 
Аналог такої лазні можна зустріти в американських індіанців. Їх лазні-темескал мають вигляд конічного куреня висотою 1,5 м. Усередині куреня вибирають і утрамбовують землю. У центрі роблять поглиблення, куди складають нагріті на багатті камені.
 
Потім курінь закривають і в темряві бризкають на розжарені камені холодною водою.
 
У будь-якому випадку можна стверджувати, що лазня з'явилася як закономірний продукт людської життєдіяльності. Перші згадки про лазні відносяться до XIII в. до н. е. В Індії та Китаї, Єгипті, Греції та Римі - практично у всіх основних центрах людської цивілізації - були громадські лазні, які представляли собою в більшості випадків кам'яні постійно обігріваються приміщення. Будували їх переважно в містах. Природно, що крім загальногігієнічних і лікувально-профілактичних функцій громадські лазні служили місцем зустрічі городян і просто приємного проведення часу в компанії. Ця остання функція бань збереглася досі.
 
Єгипетська лазня.
 
У Стародавньому Єгипті лазні були широко поширені. Так, на верхньому поверсі двоповерхової лазні, виявленої археологами при розкопках, знаходилися великі камені-лежанки, які підігрівалися димовими газами від печей, встановлених на першому поверсі. У камені був отвір, через яке знизу виходив пар. На ці камені лягали відвідувачі, а парильники вмощували їх тіла цілющими зіллями, робили розтирання, масаж. У таких лазнях широко використовували лікувальні інгаляції. Замість мила застосовувалася паста з бджолиного воску і води.
 
У середині приміщення верхнього поверху знаходився невеликий басейн для контрастних водних процедур, приміщення для гімнастичних занять і зал-лікарня. У підлозі лазні був зроблений стік для води, яка йшла в загальний водостік міста. Ця система водовідведення служила свого роду центральним опаленням для міста.
 
Традиції давньоєгипетської лазні стали основою для турецьких лазень і римських терм.
 
Грецька лазня
 
Перші лазні в Древній Греції називалися лаконікум, мабуть, за назвою матеріалу для їх будівництва - лаконского мармуру, видобутого на півострові Лаконікос.
 
Приміщення такої лазні мало круглу форму. На відміну від єгипетських лазень, грецька лазня підігрівалася теплом від відкритого вогнища посередині приміщення, тобто так само, як в російській лазні «по-чорному» (рид. 2). Тут же були басейн з холодною водою і ванни, але водовідведення не було. Воду з ванн і басейну вичерпували. Перед відвідуванням лазні стародавні греки намазували тіло оливковою - найдешевшим - маслом і розігрівалися, займаючись фізичними вправами на спортивному майданчику, а вже потім йшли в лазню додатково прогріватися. Потім масло разом з потом і відстала брудом зішкрібали.
 
Комфортабельні лазні в Греції стали будувати за наказом Олександра Македонського, якому єгипетські лазні дуже сподобалися під час походу на Єгипет. Саме він поширив у Древній Греції лазні східного типу з гарячими статями.
 
Римська лазня
 
У Стародавньому Римі мистецтво будувати лазні досягло найбільшого розквіту. Громадські лазні тут стали будувати починаючи з III в. до н. е.
 
До кінця I в. до н. е. в Римі вже налічувалося більше 150 громадських лазень, а до IV ст. н. е. їх вже було близько тисячі. Давньоримські лазні-терми, названі на честь відомого своїми геотермальними джерелами поселення Thermae, займали 12 гектарів і вміщували одночасно 2500 осіб. Щодня на потреби бань йшло близько 800 тисяч літрів води, яка доставлялася з водопроводу.
 
Перед входом в баню знаходився майданчик для спортивних занять і гімнастики або парк для вправ або відпочинку. Всередині - приміщення для банних процедур, безліч фонтанів, басейнів і ванн. Складна система опалення обігрівала підлогу і нагрівала воду для миття. Тут були приміщення з сухим і вологим паром, де римляни перебували не більше
 
10 хвилин, а потім переходили в інший зал - з басейнами з гарячою і холодною водою. Уже в ті часи використовували попеременное занурення в гарячу і холодну воду, що тепер називається контрастним обливанням.
 
Для очищення шкіри використовували спеціальні скребки з дерева або слонової кістки. Милися римляни дрібним піском, який доставляли з берегів Нілу, милом з козячого сала і золи. Служителі лазні виконували всі необхідні процедури: очищення, масаж, стрижку, зрізання мозолів, видалення з шкіри зайвого волосся, гоління, навіть невеликі операції.
 
Лазні в Помпеях були влаштовані дещо по іншому. З роздягальні-аподітерія відвідувач лазні попадав у приміщення з басейнами з холодною і гарячою водою. Парилися в наступній кімнаті з вологою парою (кальдарій), яка періодично освіжалася через відкриваються вікна. У кальдарій стіни і підлогу підігрівалися гарячим повітрям, які надходили з системи труб. Тут же знаходилися душ у вигляді фонтана й безліч тазів для миття. Бажаючі могли прийняти ванну. Вода зі стелі збиралася за спеціальними желобкам і відводилася в загальну каналізацію.
 
Турецька лазня
 
У країнах Близького Сходу, Середньої Азії, Південно-Східної Європи широко поширилися лазні, які поєднували в собі деякі особливості будівництва римських лазень з місцевими традиціями. Їх зазвичай називають турецькими або по-арабськи «хаммамами».
 
Оскільки за мусульманськими уявленнями миття в стоячій воді було еквівалентно миття у власній бруду, то в хам- мамах роль купань у ваннах і басейнах була істотно знижена. Основними елементами хаммамов стали приміщення з теплими підлогами і гарячими кам'яними столами для потіння і масажу, на які лягали як прямо на гарячий камінь, так і поверх розстеленому простирадла. Милися в хаммамах близько умивальників з мочалками, сидячи на кам'яних плитах.
 
Підлоги підігрівалися до 50-60 ° С, від них йшла пара. Додатковим джерелом пари іноді служили кам'яні склепіння печей або котли з киплячою водою. За таким полам можна було ходити тільки в дерев'яних сандалях.
 
Турецькі лазні в плані нагадували долоню. Вхід в лазню (згин кисті) служив роздягальнею. Тут температура повітря вже була підвищена до 34 ° С, щоб підготувати відвідувача до банної процедурі. Великий зал (сама долоня) з басейном посередині і каменями-лежаками навколо нього. Як підлоги, так і лежаки підігрівалися. Після того як відвідувач гарненько розпарюють, відвідавши всі п'ять ніш (пальці) з температурою від 70 до 100 ° С, він лягав животом на камінь і потів. Службовці робили масаж, видаляли зайве волосся, голили, зрізали мозолі, фарбували долоні і стопи хною.
 
Тільки після цього починалося миття. Спочатку жорсткою мочалкою знімали ороговілий шар шкіри разом з брудом, потім чисту шкіру омивали м'яким мильним розчином і обмивалися в басейні, поперемінно в холодній і гарячій воді.
 
Якщо хаммами розташовувалися поблизу джерел геотермальних вод, то замість платформи для потіння будували басейн з гарячою проточною термальною водою, що підводиться прямо з джерела.
 
Грузинська лазня
 
На території Грузії ще за часів стародавньої держави Урарту лазні будували на основі гарячих джерел і використовували природний пар. Визначною пам'яткою Тбілісі («теплого міста») завжди були сірчані термальні лазні.
 
Гаряча вода з гірських джерел текла в грузинські лазні по керамічних трубах. Цією водою заповнювалися облицювання мармуром басейни, які перебували під куполоподібної дахом, через яку в приміщення потрапляв м'яке світло. Купальні розташовувалися в гротах, освітлюваних факелами. Відвідувача укладали на теплому кам'яній підлозі, де банщик робив йому масаж, після чого розтирав вовняний рукавицею і намилював. Після цього відвідувач вирушав у ванну.
 
Відновлені за старими традиціями, тбіліські сірчані термальні лазні досі успішно використовуються для купання, відпочинку і лікування різних захворювань і приваблюють туристів.
 
Японська лазня
 
Своєрідна японська сімейна лазня - фуро. За буддистським законам заборонено виготовлення мила (для цього потрібно вбивати тварин), тому японці просто милися в дуже гарячій воді.
 
Фуро влаштовували у великій дерев'яній бочці з гарячою водою. Всередину бочки поміщали сидіння. Людина в ній сидів напівлежачи, зануривши все тіло, за винятком грудей, в гарячу воду. Цю бочку ставили на піч. Знаходилися в гарячій воді близько 5 хвилин, надівши на голову вологу шапочку, змочену в холодній воді. Потім виконували масаж. Для цього надягали на руки жорсткі рукавиці. Після масажу насухо витирали і закутувалися в теплий халат для відпочинку. Для посилення потовиділення укутують в теплі ковдри і лежали на кушетці.
 
Сучасна японська лазня називається сенто. Вона являє собою неглибокий басейн з проточною гарячою водою на 5-6 чоловік. Температура води досягає 50 ° С. Воду в басейні регулярно міняють. До прийняття ванни миються у відгородженому сусідньому приміщенні, сидячи на дерев'яних решітках на підлозі. Душ відсутня. Намилювання і розтирання тіла супроводжуються періодичними обливаннями водою.
 
Шанується в Японії ще тирсова баня, коли миється на 8-12 хвилин поринає в дерев'яну бочку з нагрітими до 50 ° С тирсою. Самими цілющими вважаються кедрові тирсу, в які додають рисові висівки і до 60 видів лікарських трав.
 
Цікава лікувальна практика медиків Тибету. Тут водолікування самих різних захворювань зводилося до застосування ванн і різноманітних компресів.
 
Тибетська лазня своєрідна. Виривали яму глибиною 50- 70 см і шириною, що дозволяє сидіти дорослій людині. На дні цієї ями спалювали послідовно три шари березових дров, після чого на вугілля кидали старі кістки і чекали, поки вони згорять. На отриманий попіл укладали порцію свіжих березових дров і накривали їх лапами кедра, ялини або сосни.
 
На хвою садили людини, накривали його з головою і парили до тих пір, поки він міг терпіти. Потім він виходив з ями, тепло загортають і лягав відпочивати протягом двох годин. Після цього його насухо витирали і натирали цілющими мазями, виконуючи при цьому масаж усього тіла.
 
Африканська баня.
 
Народи Африки теж застосовували своєрідну баню. У піску викопували яму за розміром тіла і розводили в ній багаття з дрібних гілок. Потім залишки багаття прибирали і в яму укладали лікарські трави і листя. На них лягали, зверху теж обкладали себе лікувальними травами і нагортали на тіло розпечений на сонці пісок. Час перебування в такій ванні визначалося самопочуттям лікується.